Final Program and Book of Abstracts
   

  Final Program Book           Book of Abstracts


Detailed Congress Program

Jump to Sunday | Monday | Tuesday | Wednesday | Thursday

Sunday, September 30, 2018

9:00 AM - 3:30 PM, Pre-Congress Programs - Go to Workshops page for details on these offerings.
  • ECR Mentoring Day, see agenda (separate fee required, to add-on go Registration) - pick up your badge at congress registration counter
  • HPP Investigators Day, see agenda (separate fee required, to add-on go to Registration) - pick up your badge at congress registration counter
  • Bioinformatics Hub 

3:00 - 5:00 PM, Core Facilities Workshop, see agenda/description (Free and Open to all), South China Sea Room

6:00 - 7:15 PM, Congress Opening Session, Oceana 6
  • Welcome Remarks
  • Plenary Session: Carol Robinson (University of Oxford), Beth Anderson (Arkitek Scientific)
    Carol Robinson is the 2018 MCP Lectureship Awardee

7:15 - 9:00 PM, Welcome Reception with the Exhibitors

Monday, October 1, 2018

8:00 - 8:30 am, Early morning coffee in Exhibits / Poster Hall 
 

8:30 - 9:15 am, Monday Morning Plenary Session

  • 8:30 - 9:00 am, Stephen Quake (Stanford University)
  • 9:00 - 9:15 am, Human Proteome Project Update, Gil Omenn and Mark Baker
     

9:15 - 10:30 am, Poster Session in Exhibits/Poster Hall (odd-numbered posters present)

9:15 am - 5:00 pm, Bioinformatics Hub (inside Exhibits / Posters Hall)
 

10:30 am - 12:20 pm, Monday Morning Oral Sessions (MOA am, MOB am, MOC am, MOD am, MOE am)

AFFINITY / PROXIMITY PROTEOMICS (MOA am)
Session Chairs: Anne-Claude Gingras and Michael Washburn

Invited Speakers

  • Kathryn Lilley (University of Cambridge, UK)
  • Bernd Wollscheid (ETH Zurich, Switzerland)


Promoted Speakers (selected from abstracts)

  • Matthew Smith (Moffitt Cancer Center, USA)
  • Anne Gonzalez De Peredo  (Inst. of Pharmacology and Structural Biology, Toulouse, France)
  • Mark Adams (Stowers Institute for Medical Research, USA)
  • Vincent Geoghegan (University of York, USA)
  • Cristina Al-Khalili Szigyarto (KTH-Royal Institute, Sweden)

INFECTIOUS DISEASE (MOB am)
Session Chairs: Michelle Heck and Douglas Sheeley

Invited Speakers

  • James Bruce (University of Washington, USA)
  • Ileana Cristea (Princeton University, USA)


Promoted Speakers (selected from abstracts)

  • Weiming Yang (Johns Hopkins University, USA)
  • Emanuela Milani (ETH Zürich, Switzerland)
  • Joshua Adkins (Pacific Northwest National Laboratory, USA)
  • Sheng-Ce Tao (Shanghai Jiao Tong University, China)

CANCER (MOC am)
Session Chairs: Yu-Ju Chen and Sudhir Srivastava

Invited Speakers:

  • Nickolas Papadopoulos (Johns Hopkins School of Medicine, USA)
  • Brian Haab (Van Andel Institute, USA)


Promoted Speakers (selected from abstracts):

  • Koji Ueda (Japanese Foundation for Cancer Research, Japan)
  • Osama Arshad (Pacific Northwest National Laboratory, USA)
  • Antoine Forget (Institut Curie, Université Paris Sud, France)
  • Han Suk Ryu (Seoul National University Hospital, South Korea)
  • Sudhir Srivastava (National Cancer Institute, NIH, USA)
HPP: PARTNERING WITH PATHOLOGY TOWARD PRECISION MEDICINE (MOD am)
Session Chairs: Daniel Chan and Ed Nice

Invited Speakers
  • Stephen Pennington (University College Dublin)
  • Peter Stewart (Royal Prince Alfred Hospital Sydney)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Michael Roehrl (Memorial Sloan Kettering, USA)
  • Danni Li (University of Minnesota, USA)
  • Tadashi Yamamoto (Niigata University, Japan)
  • Ruth Hüttenhain (University of California, San Franciso, USA)
  • Gyorgy Marko-Varga (Lund University, Sweden)

STATISTICS IN EXPERIMENTAL DESIGN (MOE am)
Session Chairs: Olga Vitek and Pei Wang

Invited Speakers
  • Lieven Clement (Ghent University)
  • Olga Vitek (Northeastern University)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Constantin Ammar (LMU Munich, Munich, Germany)
  • Tsung-Heng  Tsai (Northeastern University, USA)
  • Martin Wühr (Harvard Medical School, USA)
  • Ting Huang (Northeastern University, USA)
  • David Fenyo (NYU School of Medicine, USA)



 

12:20 - 1:45 pm, Corporate Lunch Seminars

2:00 - 3:50 pm, Monday Afternoon Oral Sessions (MOA pm, MOB pm, MOC pm, MOD pm, MOE pm)

AGING (MOA pm)
Session Chairs: Birgit Schilling and Paola Sebastiani

Invited Speakers

  • Luigi Ferrucci (National Institute on Aging, NIH, USA)
  • Christopher Gerner (University of Vienna, Austria)


Promoted Speakers

  • Nadia Ashrafi (University College London, UK)
  • Vera Ignjatovic (Murdoch Children's Research Inst, University of Melbourne, Australia)
  • Nathan Basisty (The Buck Institute for Research on Aging, USA)
  • Nicholas Seyfried (Emory School of Medicine, USA)
  • Simone Di Sanzo (Leibniz Institute on Aging, Germany)

NUTRITION AND FOOD (MOB pm)
Session Chairs: Subhra Chakraboty and Paola Roncada

Invited Speakers
  • Sixue Chen (University of Florida, USA)
  • Setsuko Komatsu (University of Tsukuba, Japan)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Susana Cristobal (Linköping University, Sweden)
  • Roland Bruderer (Biognosys AG, Switzerland)
  • Sudip Ghosh (National Institute of Plant Genome Research, India)
  • Joost Gouw (Danone Nutricia Research, The Netherlands)
  • Alessio Soggiu (DIMEVET-University of Milan, Italy)

PTMs - POSTTRANSLATIONAL MODIFICATIONS (MOC pm)
Session Chair: Karolin Luger and Yingming Zhao

Invited Speakers
  • Benjamin Garcia (University of Pennsylvania Perelman School of Medicine, USA)
  • Christopher Overall (University of British Columbia, Canada)

Promoted Speakers
  • He Huang (University of Chicago, USA)
  • Hui Zhang (Johns Hopkins University, USA)
  • Martin Frejno (Technical University of Munich, Germany)
  • Yi Wang (Baylor College of Medicine, USA)
  • Laura Murray (Princeton University, USA)
HPP TARGETING THE PROTEOME IN WOMEN'S HEALTH (MOD pm)
Session Chairs: Burcu Ayoglu and Jenny Van Eyk

Invited Speakers
  • Tony Whetton (University of Manchester
  • Nur Yucer (Cedars Sinai Medical Center)

Promoted Speakers
  • Katelyn C Cook (Princeton University, USA)
  • Qing Kay Li ( Johns Hopkins Hospitals, USA)
  • Kelly Mouapi (Cedars Sinai Medical Center, USA)

PROTEOGENOMICS (MOE pm)
Session Chair: Henry Rodriguez

Invited Speakers
  • Pavel Pevzner (University of California, San Diego, USA)
  • Karin Rodland (Pacific Northwest National Laboratory, USA)

Promoted Speakers (from submitted abstracts)
  • Laura Agosto (University of Pennsylvania School of Medicine, USA)
  • Paul Stewart (Moffitt Cancer Center, USA)
  • Janne Lehtiö (Karolinska Institutet, SciLifeLab, Sweden)
  • Bo Wen (Baylor College of Medicine, USA)
  • Christopher R Kinsinger (National Cancer Institute, NIH, USA)

3:50 - 5:00 pm, Monday Poster Session in the Poster-Exhibit Hall (Odd-numbered Posters present)

4:30 - 5:00 pm, Ph.D. Poster Competition Presentations in the Innovation Stage within the Poster-Exhibit Hall - Join us for this fast-paced series of 3-min presentations from the next generation of proteomics researchers!

5:00 - 5:45 pm, Plenary Session, Joel Dudley (Mount Sinai) - Big Data

Tuesday, October 2, 2018


8:00 - 8:30 am, Early morning coffee in Exhibits / Poster Hall
 
8:30 - 9:15 am, Tuesday Morning Plenary Session
  • 8:30 - 9:00 am, Karolin Luger (Howard Hughes Medical Institute and University of Colorado at Boulder)
  • 9:00 - 9:15 am, Special International Initiatives Update, Dr. Fuchu He (Military Academy of Science)
 
9:15 - 10:30 am, Poster Session in Exhibits/Poster Hall (Even-numbered Posters present)

9:15 am - 5:00 pm, Bioinformatics Hub (inside Exhibits / Posters Hall)
 
10:30 am - 12:20 pm, Tuesday Morning Oral Sessions AM (TOA am, TOB am, TOC am, TOD am, TOE am)
SYSTEMS BIOLOGY (TOA am)
Session Chairs: Robert Moritz

Invited Speakers
  • Garry Nolan (Stanford University, USA)
  • Mike Tyers (Université de Montréal, Canada)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Nadia Martinez (Genentech, USA)
  • Peter Blattmann  (ETH Zurich, Switzerland)
  • Kevin Drew; (University of Texas at Austin, USA)
  • Alexander Schaefer (ETH Zurich, Switzerland)
  • Uwe Schulte (University of Freiburg, Germany and Logopharm GmbH, Germany)

IMMUNOLOGY (TOB am)
Session Chair: Pierre Thibault

Invited Speakers
  • Michal Bassani-Sternberg (Lausanne University Hospital, Switzerland)
  • Claude Perreault (University of Montreal, Canada)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Karl R Clauser (The Broad Institute, USA)
  • Patrick Murphy (Dalhousie University, Canada)
  • Thomas Delong (University of Colorado Skaggs School of Pharmacy, USA)
  • Lut Overbergh (KU Leuven, Belgium)
  • Krystal Lum (Princeton University, USA)

STRUCTURAL PROTEOMICS (TOC am)
Session Chairs: Patrick Griffin and Carol Robinson

Invited Speakers
  • Nina Morgner (University of Frankfurt, Germany)
  • David Schriemer (University of Calgary, Canada)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Mariel Coradin (University of Pennsylvania, USA)
  • David-Paul Minde (University of Cambridge, UK)
  • Chengxin Zhang (University of Michigan, USA)
  • Julian Whitelegge (Semel Institute, UCLA, USA)
  • Jarrod Sandow (Walter & Eliza Hall Institute, Australia) 
HPP: METABOLIC REMODELING AND HUMAN DISEASE (TOD am)
Session Chairs: Ferdinando Cerciello and Fernando Corrales

Invited Speakers
  • Cristina Alonso (OWL Metabolomics, Spain)
  • Matthias Mann (Max Planck Institute for Biochemistry, Germany)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Fernando Corrales (Nacional de Biotecnología, CSIC; CIBEREHD, Spain) 
  • Michelle Hill (QIMR Berghofer Medical Research Institute and University of Queensland Diamantina Institute, Australia)
  • Felix Elortza (CIC bioGUNE and ProteoRed-ISCIII, Spain)
  • Ling Lin (Fudan University, China)
  • Ana Martinez del Val (Proteomics Unit, CNIO, Madrid, Spain)
 
RARE DISEASES (TOE am)
Session Chairs: Nicholas Schork

Invited Speakers
  • Nicholas Schork (Translational Genomics Research Institute (TGen), JCVI and UCSD, USA)
  • Elaine Mardis (Nationwide Children's Hospital, USA)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Nicholas Bateman (Gynecologic Cancer Center of Excellence, USA)
  • Yurany Moreno (Tumour Immunogenetics Group, University of Southampton, UK)
  • Zahraa Mohammed-Ali (University Health Network, Canada)
  • Li-Rong Yu (National Center for Toxicological Research, FDA, USA)
  • Karin Rodland (Pacific Northwest National Laboratory, USA)
     
12:20 - 1:45 pm, Corporate Lunch Seminars

2:00 - 3:50 pm, Tuesday Afternoon Oral Sessions (TOA pm, TOB pm, TOC pm, TOD pm, TOE pm)
 
CARDIOLOGY (TOA pm)
Session Chairs: Peipei Ping and Pothur Srinivas

Invited Speaker
  • Ying Ge (University of Wisconsin at Madison, USA)
  • Peipei Ping (University of California, Los Angeles)

Promoted Speakers
  • Kevin Mills (UCL Great Ormond Street Institute of Child Health, UK)
  • Andreas Pich (Hannover Medical School, Germany)
  • Joel Federspiel (Princeton University, USA)
  • Sina Hadipour-Lakmehsari (University of Toronto, Canada)
  • Sarah Franklin (University of Utah, USA)

COMPUTATIONAL ADVANCES (TOB pm)
Session Chair: Nuno Bandeira and David Fenyo

Invited Speakers
  • Pei Wang (Icahn School of Medicine at Mount Sinai, USA)
  • Baozhen Shan (Bioinformatics Solutions Inc, Canada)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Lukas Käll (KTH - Royal Inst of Technology, Sweden)
  • Zainab Noor (Macquarie University, Australia)
  • Mihaela Sardiu (Stowers Institute for Medical Research, USA)
  • Juan Antonio Vizcaino (EMBL-European Bioinformatics Institute, UK
  • Mathieu Lavallée-Adam (McGill University, University of Ottawa, Canada)

NEW TECHNOLOGICAL ADVANCES IN PROTEOMICS (TOC pm)
Session Chairs: Kimberly Lee and Julian Saba

Invited Speakers
  • Maria Pavlou (Dualsystems Biotech, Switzerland)
  • Joost Snijder (Snijder Bioscience, The Netherlands)

Promoted Speakers
  • Nicolai Bache (EVOSEP Biosystems, Denmark)
  • Joseph S Beckman (Oregon State University, USA)
  • Peter Hoffmann (Future Industries Institute, UniSA, Australia)
  • Jeff Op De Beeck (PharmaFluidics, Belgium)
  • Alexander S. Hebert (University of Wisconsin - Madison, USA)
HPP: HARNESSING THE IMMUNE SYSTEM TO FIGHT DISEASE (TOD pm)
Session Chairs: Arie Admon and Ileana Cristea

Invited Speaker
  • Etienne Caron (ETH Zurich, Switzerland)
  • Aleksandra Nita-Lazar (National Institute for Allergy and Infectious Disease, NIH, USA)

Promoted Speakers
  • Arie Admon (Technion-Israel Inst. of Tech, Israel)
  • Rebekah L. Gundry (Medical College of Wisconsin, USA)
  • Pierre Thibault (Universite de Montreal, Canada)
  • Subhra Chakraborty (National Institute of Plant Genome Research, India)
  • Concha Gil (Complutense University, Madrid, Spain)

MICROBIOME AND PATHOGEN INFECTION (TOE pm)
Session Chair: Frank Schmidt

Invited Speakers
  • Sven Degroeve (Ghent University, Belgium)
  • Sonja Hess (MedImmune, USA)

Promoted Speakers (from submitted abstracts)
  • Nathan Manes (National Institutes of Health, USA)
  • Pratik Jagtap (University of Minnesota, USA)
  • Timothy Howard (Princeton University, USA)
  • Tanja Meyer (University Medicine Greifswald, Germany)
  • Florence Roux-Dalvai (CHU Quebec Laval University, Canada)
3:50 - 5:00 pm, Poster Session

5:00 - 5:30 pm, General Assembly Meeting - All attendees are invited. Join us for a drink as you learn about what is happening within the HUPO organization!

Wednesday, October 3, 2018

8:00 - 8:30 am, Early morning coffee in Exhibits / Poster Hall
 
8:30 - 9:15 am, Plenary Session: Mary Higby Schweitzer (North Carolina State University) - PaleoProteomics
 
9:15 - 10:30 am, Poster Session in Exhibits/Poster Hall

9:15 am - 12:00 pm, Bioinformatics Hub (inside Exhibits / Posters Hall)
 
10:30 am - 12:20 pm, Wednesday Morning Oral Sessions (WOA am, WOB am, WOC am, WOD am, WOE am)
ACTIVIT)Y / CHEMICAL PROTEOMICS (WOA am)
Session Chairs: Marcus Bantscheff and Christopher Overall

Invited Speakers
  • Benedikt Kessler (University of Oxford, UK)
  • Jing Yang (National Center for Protein Sciences, China)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Hui-Yun Hwang (Yonsei University, South Korea)
  • H.Christian Eberl (Cellzome, a GSK company, Heidelberg, Germany
  • Peter Kubiniok (University of Montreal, Canada) 
  • Simonas Savickas (Technical University of Denmark, Denmark and Institute of Molecular Health Science, Switzerland)
  • Jeroen A.A. Demmers (Erasmus University Medical Center Rotterdam, The Netherlands)

BIOMARKERS, NON-CANCER (WOB am)
Session Chairs: Karin Rodland and Hui Zhang

Invited Speakers
  • Jennifer Van Eyk (Cedars Sinai Medical Center)
  • Bobbie-Jo Webb-Robertson (Pacific Northwest National Laboratory, USA)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Sandra I. Anjo (UC, Coimbra, Portugal)
  • Kevin Mills (UCL Great Ormond Street Institute of Child Health, UK)
  • Ireshyn Govender (Council for Scientific and Industrial Research, University of the Witwatersrand, South Africa)
  • Joseph Loo (University of California, Los Angeles, USA)
  • Weiming Yang (Johns Hopkins University, USA)

SINGLE CELL PROTEOMICS (WOC am)
Session Chair: Nikolai Slavov
This session is generously supported by

Invited Speakers:
  • Emma Lundberg (SciLifeLab, KTH Royal Institute, Sweden)
  • Edward Marcotte (University of Texas at Austin, USA)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Harrison Specht  (Northeastern University, USA)
  • Akos Vegvari (Karolinska Institutet, Sweden)
  • Linwen Zhang ( George Washington University, USA)
  • Geremy Clair (PNNL, USA)
  • Andreas Brunner (Max-Planck Institute, Germany)
HPP: HUMAN CHEMOSENSATION: OLFACTION AND TASTE (WOD am)
Session Chairs: Mark Baker and Jong Shin Yoo

Invited Speakers
  • Andreas Keller (Columbia University, USA)
  • Danielle Reed (Monell Chemical Senses Center, USA)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Jing Gao (Shanghai Institute of Materia Medica)
  • Meleha Ahmad (Wilmer Eye Institute, USA)
  • Heeyoun Hwang (Korea Basic Science Institute, South Korea)
  • Subash Adhikari (Macquarie University, Australia)
  • Speaker Roundtable

NEURODEGENERATIVE DISEASES (WOE am)
Session Chairs: Nicholas Seyfried

Invited Speakers
  • Victor Faundez (Emory University, USA)
  • Wilfried Rossoll (Mayo Clinic, USA)

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Marie Brunet (University of Sherbrooke, Canada)
  • Hamid Mirzaei (UT Southwestern, USA)
  • Jenny Hällqvist (GOS Institute of Child Health, UCL, UK)
  • Peter Nilsson (KTH - Royal Institute, Sweden)
  • Klaus Oliver Schubert (University of Adelaide, Australia)
12:20 - 1:45 pm, Corporate Lunch Seminars

2:00 - 3:50 pm, Wednesday Afternoon Oral Sessions (WOA pm, WOB pm, WOC pm, WOD pm, WOE pm)
DRUG DISCOVERY (WOA pm)
Session Chair: Mike Tyers

Invited Speaker
  • Minjia Tan (Shanghai Institute, Chinese Academy of Sciences, China)
  • Anne-Claude Gingras (Lunenfeld)

Promoted Speakers
  • Sandipan Ray (The Francis Crick Institute, UK)
  • Nigel Beaton (Biognosys, Switzerland)
  • Marcus Bantscheff (Cellzome, A GSK company, Germany)
  • Laurie Parker (University of Minnesota, USA)

NEW MASS SPEC TECHNOLOGIES (WOB pm)
Session Chair: Lissa Anderson and John Yates
This session is generously supported by

Invited Speakers
  • Livia Eberlin (University of Texas at Austin, USA)
  • Neil Kelleher (Northwester University, USA

Promoted Speakers (selected from abstracts)
  • Oliver Raether (Bruker Daltonik GmbH, Germany)
  • Felix Meissner (Max Planck Institute of Biochemistry, Germany)
  • Rachel Norman (University of Leicester, UK)
  • Mikail Kolmogorov (UC San Diego, USA)
  • Juergen Cox (Max Planck Insitute, Germany)

METABOLISM (WOC pm)
Session Chairs: Amy Caudy

Invited Speakers
  • Anne Bendt (National University of Singapore)
  • Andrey Schevchenko (Max Planck Institute, Germany)

Promoted Speakers
  • Vera Ignjatovic (Murdoch Children's Research Institute, Australia and University of Melbourne, Australia)
  • Desmond Li (University of Sydney, Australia)
  • Julie Van (University of Toronto, Canada)
  • Ragna Häussler (Science for Life Laboratory, Sweden)
  • Ilaria Piazza (ETH Zurich, Switzerland)
4:00 - 5:00 pm, HUPO Awards Session

5:00 - 5:30 pm, Plenary Session, Matthias Mann (Max Planck Institute for Biochemistry)

Congress Adjourns

Thursday, October 4, 2018

8:30 am - 3:30 pm, HPP Post-Congress Day, see agenda
Separate fee for this day is required. To add this on go to Registration page.
 
HPP: UNRAVELLING TISSUE PATHOLOGY THROUGH CELL SAMPLING (WOD pm)
Session Chair: Emma Lundberg and Justyna Fert Bober

Invited Speakers, for this session invited speakers have 30' slots
  • Bernd Bodenmiller (University of Zurich, Switzerland)
  • Cecilia L. Bergstrom (Uppsala University, Sweden)

Promoted Speakers, for this session promoted speakers have 20' slots
  • David Muddiman (North Carolina State University)
  • Florian Meier (Max Planck Institute of Biochemistry, Germany)

PERSONALIZED WELLNESS (WOE pm)
Session Chairs: Mike Snyder and Sanjeeva Srivastava

Invited Speakers
  • Nancy Cox (Vanderbilt University)
  • Nathan Price (Institute for Systems Biology

Promoted Speakers (from submitted abstracts)
  • George Mias (Michigan State University, USA)
  • Sara Ahadi (Stanford University, USA)
  • Yue Xuan (Thermo Fisher Scientific GmbH, USA and Thermo Fisher Precision Medicine Science Center, USA) 
  • Mike Snyder (Stanford University, USA)
  • Speaker Roundtable